Solo project by Narine Zolyan.
Armenian Center for Contemporary and Experimental Art, 14 June, 2011.
". . . After all where is the border between the real and the imaginary? Who keeps the score in retrospect? Who does the coordinating, and who does the re-checking? Death of the author is only a postmodernistic gimmick, a simulacrum . . . Multiplicity of meaning of text does not exclude possibility of authorship as well as co-authorship during multilateral reading, in this case reading of my artistic biography in the context of the exhibition."—
From the artist's statement.
«. . . Ի վերջո, որտե՞ղ է անցնում Իրականի և Երևակայականի միջև սահմանը, ո՞վ է հետադարձ հաշիվը պահում, ո՞վ է ընթերցում, ո՞վ է համադրում, և ո՞վ է վերստուգում:
Հեղինակի մահն ընդամենը պոստմոդեռնիստական հնարք է, սիմուլյակր . . . Տեքստի բազմակողմանիությունը չի բացառում և հեղինակության, և համահեղինակության հնարավորությունն ընթերցման բազմակողմանիության մեջ` տվյալ դեպքում ցուցահանդեսի տեսքով իմ ստեղծագործական կենսագրության ընթերցման»:—Նարինե Զոլյան
ԱՆԿԱԽ ԹԵՐԹ, ՄՇԱԿՈՒՅԹ, ՇԱԲԱԹՎԱ ԼՈՒՐ | ԱՆՆԱ ՄՈՒՐԱԴՅԱՆ | ՀՈՒՆԻՍԻ 15, 2011 17:14
ReplyDeleteՆախագիծն իրականացվել է հեղինակի ֆինանսական միջոցներով: ՆՓԱԿ-ի երաշխավորագրով Զոլյանը դիմել է մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչություն: Վարչության պետ Սոնա Հարությունյանը նրան շնորհավորել է փայլուն նախագծի համար և 500 հազար դրամ հատկացնելու համար դիմում ուղարկել մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանին: Աջակցությունը, սակայն, չի տրամադրվել ֆինանսական սղության պատճառաբանությամբ: Այս երկար-բարակ նամակագրությունը Զոլյանը դարձրել է նախագծի մաս և ներառել ցուցադրությունում:
«Երկրի մշակույթի նախարարությունը պարտավոր է աջակցել ժամանակակից արվեստին,- ասում է Զոլյանը,- եթե անգամ չի սիրում ժամանակակից արվեստը»:
parzvum e` bolors nuyn bann enk asum kam haytnaberum . . tarber dzeverov iharke -- arveste petk e (ayl kerp chi karogh) chpntri voch mi ajaktsutyun kazmakerpvats organneri kam petakan strukturaneri koghmits. ailapes ain kdarna propaganda urish vochinch . .